Üritused / koolitused
Konkurssidele “Aasta ehitusinsener 2024” ja “Aasta noor ehitusinsener 2024″esitatud kandidaadid.
EEL annab tiitli “Aasta ehitusinseneri” juba kaheteistkümnendat korda ning tiitli “Aasta noor ehitusinsener” viiendat korda.
Tiitlisaajad kuulutatakse välja 27.novembril 2024.a. toimuval galaüritusel, mis järgnb konverentsile “Ehitus 2025+: Uus või vana.”
Konkursile “Aasta ehitusinsener 2024” esitatud kandidaadid.
Konkursile esitati 7 kandidaati.
Erki Kuuba
1Partner Ehitus OÜ, projektijuht
Tallinna Kunstikooli (Kevade tn.4) renoveerimistööd.
Tegemist on ajaloomälestisega, mis algselt valmis aastal 1913.a..
Põhjaliku renoveerimistööde käigus teostati hoone puidust kandvate seinte ja vahelagede uuendamine, süvendati keldrit, et saada juurde normaalse kõrgusega ruumipindasid, hoonele rajati uued katused ja fassaadid ning interjöör jälgides muinsuskaitse poolt kehtestatud ajaloolisi nõuded. Kogu hoone varustati uute ja kaasaegsete tehnosüsteemidega.
Taavi Kuusik
AS Merko Ehitus Eesti projektijuht
Rae Riigigümnaasium
See puitkonstruktsioonlahendusega koolimaja ehitati KOKO Arhitektide loodud kavandi “Lennuk” järgi. Põhiplaanilt lennukit meenutav hoone osutus lisaks rohkele puitkonstruktsioonlahendusele ka oma põhiplaani tõttu ehitusmeeskonnale parajaks väljakutseks nii mitmegi tööliigi ehitustehnoloogia valimisel. Lisaks on mitmeid lennukimotiive kasutatud ka omapärase lahendusega maastikuarhitektuuris, mille väljaehitamine eeldas kogemusega ehitusmeistrite kätetööd. Hoone puitkonstruktsioonide maht on muljetavaldav, kuid eriliseks muudab ehitise ka hoonet ümbritsev monoliitsest betoonist ja pea viie meetri kõrgune tugimüüride lahendus. Betoonist tugimüüri abil moodustati koolihoone tänavapoolsele küljele turvaline õueala, millel on muuhulgas ka funktsionaalne roll liiklusmüra piiramisel. Tugimüüride vahel paikneb ka betoonkonstruktsioonina rajatud rattavarjualune.
Tehnosüsteemide poolelt väärib esile tõstmist, et kõik ventilatsiooniagregaadid on varustatud agregaatide siseste kompleksete jahutusseadmetega, mis tagab ruumide jahutusvõimaluse selliselt, et välisosad ei paikne katusel ega fassaadidel, mis oli arhitektide range soov.
Fotod Tiit Veermäe
Andres Vaher
Norte OÜ konstruktor
Enefit 280-2 õlitehase retordihoone projekteerimine.
Hoone puhul on tegemist unikaalse hoonega kogu maailmas – selle kõrgus on 70,4m, sinna on projekteeritud üle 7000 tonni teraskonstruktsioone ning selle rohkem kui 20 tasandit on tihedalt täis keerulist tehnoloogiat mille projekteerimine kestis kogu projekteerimise ja ehituse vältel.
Tambet Vähi
Norte OÜ juhtiv konstruktor
Enefit 280-2 õlitehase retordihoone projekteerimine
Hoone puhul on tegemist unikaalse hoonega kogu maailmas – selle kõrgus on 70,4m, sinna on projekteeritud üle 7000 tonni teraskonstruktsioone ning selle rohkem kui 20 tasandit on tihedalt täis keerulist tehnoloogiat mille projekteerimine kestis kogu projekteerimise ja ehituse vältel.
Priit Murmann
Nordecon AS projektijuht
Kaitsepolitseiameti hoonetekompleks
Väljakutsuv objekt karmide nõuete ja paljude erilahendustega. Objekti kontseptsiooni eripära seisneb erifunktsioonide ühtseks kompleksiks ühendamises. Hoone sisemus hõlmab endas nii katsetuse, analüüsi, uuringute, pääste, treeningu, väljaõppe, lao ja kontori, arhiivi, ballistikakeskuse funktsionaalsusega ruume, mis väljastpoolt on piiratud Eesti ühe turvalisema kaitsesüsteemiga.
Fotod Tõnu Tunnel
Oleg Kaas
Nordecon AS projektijuht
Vektori äri- ja eluhoone Tallinnas
Vektor on arhitektuuriliselt ja tehnoloogiliselt keerukas hoonetekompleks, mille esimesele neljale korrusele rajatud äri- ja büroopinnad toetavad kahte kõrghoonet (16 korrust ja 12 korrust) ning viiekorruselist parkimismaja. Kompleksis on mitmeid uuenduslikke lahendusi, näiteks korteriomanikele mõeldud rohke rohelusega 1500 m2 katuseaed koos iglusaunaga, mida ühendab kahe hoonetorni vahele jääv parkimismaja ning nutikodu lahendused ruumide sisekliima juhtimiseks ja energiasäästu tagamiseks. Ehitise kogukõrgus ulatub 56,1 meetrini, ja suletud netopindala on 21 172.4 m². Hoone elukondlikel korrustel on kokku 200 korterit suuruses 31.3-177.1 m2. Kompleksi keskkonnasäästlikkust toetab taotletav LEED GOLD sertifikaat, mis kinnitab, et nii hoone projekteerimisel kui ka ehitusprotsessis on kasutatud jätkusuutlikke ja nutikaid lahendusi. Vektor on Eesti esimene eluhoone, mis ehituse ettevalmistuse ja ehitustööde käigus täitnud LEED GOLD sertifikaadi nõuded.
Vektori ehitustööde käigus võeti Eestis esmakordselt kasutusele tehisintellekti baasil toimiv rahvusvaheline Buildots lahendus, mis lõi võimaluse reaalajas sisetööde jälgimiseks ja kvaliteedikontrolliks, kasutades selleks detailseid 360-kraadiseid kaamerapilte.
Fotod Tõnu Tunnel
Rauno Lõhmus
AS Maru Ehitus üldehituse projektijuht
Enefit 280-2 retort- ja juhtimishoone
Tegemist on Eesti viimase 12 aasta suurima üksiku tööstusrajatisega, kuhu on koondatud teadmised eelmise õlitehase ehitusest õpitust ja uued ambitsioonikad eesmärgid „0“-jalajälje saavutamiseks.
Enefit 280-2 koosneb mitmest eraldi seisvast hoonest – tehnoloogiline süda asub retorthoones ja seadmete aju selle kõrval olevas juhtimishoones. Lisaks nendele kahele hoonele on samal territooriumil ka turbiinihall, kus toimub hoone jääksoojusest elektrienergia tootmine.
Retorthoone on territooriumil kõige suurem üksikehitis, mille maa-alune osa ulatub kuni viie meetri sügavusele ja kõrgeim punkt 72,4m kõrgusele. Hoone pindalaks läbi erinevate tasapindade tuleb kokku ligi 25 000m2.
Hoone rajamise tegi keeruliseks asjaolu, et kogu hoone püstitati koostöös tehnoloogia paigaldajatega. See tähendab, et hoone ehitati etappide kaupa ja iga etapi järel kas paigaldati mõni tehnoloogiline seade ja jätkus ehitustegevus või anti hoone terviklikult üle tehnoloogilise sisseseade paigalduseks.
Retorthoone kõrval olev juhtimishoone on ette nähtud kõikide tehnoloogiliste protsesside seadistamiseks ja jälgimiseks.
Nende hoonete ehitamisel oli vaja üles näidata väga head arusaama ja insenerlikke oskusi, mis olid vajalikud tellija soovide täitmiseks. Tihti olid lähteülesanded keerulised ja lahendamine vajas enamasti tellija, projekteerija ja ehitaja omavahelist head koostööd, et leida optimaalseimad lahendused.
Konkursile “Aasta noor ehitusinsener 2024” esitatud kandidaadid.
Konkursile esitati 6 kandidaati:
Annegrete Külaots
Mapri Ehitus OÜ, objektijuht
Höhle tootmishoone laiendus (Torupõllu, Lõiuse küla, Rapla vald, Raplamaa)
Höhle objekt on huvitav selle poolest, et pea 10 000 m2 suurune laiendus tuli liita olemasoleva tootmishoonega. Oluliseks nüansiks sealjuures oli, et tootmine olemasolevas hooneosas ei tohtinud ehituse ajal katkeda. Väljakutseks oli olemasoleva osa liitmine uue laiendusega. Lisaks oli projekt keerukas ka eriosade poolest, kus kogu hoone (nii uus kui olemasolev osa) tuli katta sprinklerisüsteemiga (kokku 16 500 m2), mille ehitusele oli Tellija poolt tavapärasest rangemad nõuded, mida tuli arvesse võtta.
Silver Pütsep
Top Marine Infra OÜ, projektijuht
- Veskiviigi ujuvmajade vundament
- Eesti kagupiiri pontoontee rabas
- Neptun Bay Marina-betoonist ujuvkai moodulid, mis on omavahel ühendatud üheks ujuvkaiks. Kokku 5 ujuvkaid kogupikkusega 336 m
Eero Nigumann
Timbeco Ehitus OÜ, projektijuht
Osalemine teadus- ja arendustöös.
Mõned näited:
* Osales teadusartikli „Circular renovation of an apartment building with prefabricated additional insulation elements to nearly zero energy building” koostamisel, mis avaldati ajakirjas “Journal of Sustainable Architecture and Civil Engineerig” ja tehti ettekanne konverentsil Forum Wood Building Baltic 2024.
https://sace.ktu.lt/index.php/DAS/article/view/35674
* Osales 2019 – 2023 aastatel Euroopa kaasrahastusega Horizon2020 innovatsiooniprojektis Drive 0 (koos Tallinna Tehnikaülikooliga), kus arendati kortermaja tehaselise rekonstrueerimise lahendusi ringmajanduse põhimõtetel ning vähendada hoone olelusringi süsiniku jalajälge.
https://www.drive0.eu/
* On käimasoleva Euroopa kaasrahastusega Horizon Europe innovatsiooniprojektis Drastic (koos Tallinna Tehnikaülikooliga), mille eesmärk on arendada ringmajanduse põhimõtetel ehitustehnilisi lahendusi, mis on ajas kestvad ning vähendades hoone olelusringi süsiniku jalajälge.
https://www.drasticproject.eu/
* On jaganud innovatsiooniprojekti tulemusi ja kogemusi erinevatel konverentsidel ja koolitustel panustades sellega inseneride ja ehitusvaldkonna arengusse:
28.02.2024 – Forum Wood Building Baltic 2024 – Teadusartikli esitlus 30 min, Circular renovation of an apartment building with prefabricated additional insulation elements to nearly zero energy Building
26.01.2024 – Sirktre webinar – 30 min esitlus teemal “The renovation wave put into practice”
15.02.2024 – Jätkusuutlik ja Energiatõhus renoveerimine koolitus, Targo Kalamees ja Eero Nigumann 90 min esitlus teemal „Tehaselise renoveerimise lahendused“
13.06.2023 – Innovawood General Assembly Key speaker, 30 min esitluse teemal “The renovation wave put into practice” https://youtu.be/V8Ek8_fMYG4?si=5ZoHf80BvVEdrak8
03.11.2022 – Teadmistepõhine ehitus koolitus, Targo Kalamees ja Eero Nigumann 30 min esitluse teemal “Ringmajanduse põhimõtete rakendamine renoveerimises” https://youtu.be/gxlrUJHPJkc?si=JSLh2KX-NgRe5zrP
01.06.2022 – Conference on green transition and sustainable construction – esitlus 20 min teemal “Study case: Prefabricated Saue apartment building” https://youtu.be/33AcKL3pASk?si=j0H20FTqIvGnmN7B
Uku-Tanel Laast
AS Merko Ehitus Eesti, ehituskvaliteedijuht
Arendustöö: Merko märgruumi sõlmlahenduste väljatöötamine, mille raames valmis 21 tüüpset sõlmlahendust.
Need Uku-Taneli juhtimisel valminud tüüplahendused on täna kasutusel juba projekteerimise lähteülesande tasandil. See on loonud väga selge raamistiku projektlahendustele ja vähendanud nii projekteerija kui ka objektimeeskonna aega “jalgratta leiutamisele”.
Rait Põllumees
Nordecon AS, projekteerimise projektijuht
Roseni maja, Ahtri tn 4, Tallinn
Ahtri 4 kerkinud Roseni Maja on kuue maapealse ja kahe maa-aluse korrusega modernne büroohoone brutopinnaga 15150m2
Hoone projekteerimise ja ehitamise tegid keerukaks asjaolud, et projekteerimisega oli alustatud juba 2015.aastal. Ehitamisega alustati aga 2021. aastal, mis tähendas et selleks ajaks olid muutunud paljud asjad, nii tuleohutusnõuded, tehnosüsteemide lahendused kui ka kasutatud viimistlusmaterjalid. Samale ajale sattusid veel ka koroonakriisi ja Ukraina sõja, millega kaasnesid ka alanud hinnaralli ja materjalide kättesaadavuse probleemid, kõik see komplitseeris lõplike lahenduste valikut veelgi. Umbes poole projekti pealt tuli ka otsus muuta hoone fassaadi ning esifassaadi muuta klaaspostidega fassaadiks, mida Eestis ehitatud vaid üksikud. Juba olemaasolevat konstruktsiooni pidi selleks aga tugevdama, et hoone suurenenud koormustele vastu peaks. Teine kitsaskoht oli madalad maa-alused parklad, kus põrandakaldeid ja trappe tuli sättida selle järgi, kus laes paiknesid kommunikatsioonid või kandvad talad. Ehitamisel kasutati tänapäevaseid tehnilisi lahendusi, tagades majale seeläbi A-energiaklassi märgis. Lisaks on seal nii päikeseelektrijaam, võimalused elektriautode laadimiseks kui ka jalgrattaparkla.
Roman Daniljuk
Nordecon AS, objektijuht
Kaitsepolitseiameti uus peahoone-palju väljakutseid, erilahendusi ja karmid nõuded.
Kaitsepolitseiameti peahoone ehitusobjekti raames ehitati juurdeehitus brutopinnaga 15 000 m2 ja rekonstrueeriti olemasoleva ametihoone brutopinnaga 5500 m2. H Juurdeehituse hoone on kaetud punutud roostevabast terasvõrguga, mille lahendus sellises mahus ühel hoonel on maailmas ainulaadne. Selle ainulaadse lahendusena teostatud 5000 m2 fassaadivõrgu tööde kestvus planeerimise algusest kuni valmimiseni võttis aega 20 kuud. Objekti kontseptsiooni eripära seisneb erifunktsioonide ühtseks kompleksiks ühendamises. Hoone sisemus hõlmab endas nii katsetuse, analüüsi, uuringute, pääste, treeningu, väljaõppe, lao ja kontori, arhiivi, ballistikakeskuse funktsionaalsusega ruume, mis väljastpoolt on piiratud Eesti ühe turvalisema kaitsesüsteemiga.
Fotod Tõnu Tunnel