Ehitusvigade andmebaas
Ehitusvigade andmebaas on avatud!
Tegemist on esimese sammuga andmebaasi arendamisel. Järgmise sammuna soovime käivitada vigadest teavitamise süsteemi ja moodustada veateadete läbivaatamise komisjoni.
Inseneride professionaalsus tugineb teadmistel ja oskustel ning ka töökogemusel. Ehitusvaldkonnas võib eksimuse hinnaks olla majanduslik kahju või oht inimese tervisele ja elule. Ehitusvigade andmebaas on kutsutud ellu selleks, et teadvustada vigu, mida oleks võimalik tulevikus vältida.
Tegijal juhtub mõndagi, kuna eksimine on inimlik. Tehtud vigadest õpitakse ja seepärast tuleb nende põhjustest rääkida. Enda tehtud vead jäävad meelde, kuid tark õpib ka teiste vigadest. Ehitusvigade andmebaas on anonüümselt eksimusi kirjeldav keskkond, kust kõik saavad informatsiooni ammutada. Me mõistame, et ega tehtud vigadest ei ole meeldiv rääkida, kuid nende ilmnemisel ei tohiks neid varjata ega enda teada jätta. Sedaviisi saame panustada vigadest õppimise protsessi ja täiendada oma erialast kogemust.
Ehitusvigade andmebaasi kaudu saab teavitada ehitusvigadest kõikidel erialadel. Vigadest ja nende põhjustest me kirjutame andmebaasis anonüümselt. Seepärast moodustataksegi vastav komisjon, kellel on õigus ja kohustus tagada probleemiga seotute anonüümsus ja vajalikke eksperte kaasates ka sisukas vea analüüs.
EEL tänab Riigi Kinnisvara AS-i, kes finantseeris andmebaasi loomist, TTJA-d, kes on avaldanud EEL-ile toetust andmebaasi edasiseks arendamiseks ja emeriitprofessor Karl Õigerit, kes aitas koostada esimesed veakaardid oma raamatu “Varinguohtlikest ehitusvigadest” alusel. Täname ka Soome ehitusinseneride liitu RIL ja kutseandjat FISE Oy, kelle eeskujul ja heakskiidul Eesti ehitusvigade andmebaas loodi.